Cumartesi, 13 Şubat 2016

İyi Baklava Nasıl Olmalı? 

Baklavanın iyisi görüntüsünden anlaşılır mı?
Baklava göze, kulağa, damağa ve mideye hitap etmeli. İyi baklava daha vitrinde, tepside kendisini belli eder. İyi pişmiş baklavanın rengi altın sarısına çalar. Ayrıca iyi baklava diri görünür, katları sayılabilecek şekilde kabarmıştır ve şerbeti kararında olur. Baklavanın iyi piştiğinin en önemli göstergelerinden biri de çatalı batırdığınızda duyduğunuz hışırtı sesidir. Bu, yufkanın ne kadar ince açıldığının işaretidir. Yufkası ne kadar ince açılırsa baklava o kadar güzel olur.

Ya kokusu ve lezzeti nasıl olmalı?
Baklavanın kokusu da çok önemlidir. Ağza yaklaştırıldığında mis gibi tereyağı kokusu ve harç olarak kullanılan fıstık ya da cevizin kokusunu alabilmelisiniz. Son olarak da iyi baklava ağza atıldığında dağılır, eşsiz bir tat bırakır ve midede yanma, şişkinlik hissi oluşturmaz.

Baklava yemenin adabı var mı?
Baklava yenirken üstündeki çıtır kısmın damağa gelmesi gerekir ki ağzınızda baklava
kabuklarının hışırtısını duyabilesiniz. Eğer çatalla yiyorsanız, sapladığınızda aynı hışırtının duyulması ve ters çevrilerek ağza götürülmesi gerekir. Böylece dilimin alt kısmında yoğunlaşan şurup, üst kısma doğru geçer ve baklavanın altıyla üstü arasında tat dengesi sağlanır.

Baklavanın kestanelisi, çikolatalısı, meyvelisi olur mu?
Baklava ilk önceleri cevizli yapılırdı. Sonradan fıstıklı da yapılmaya başlandı. Ancak günümüzde en çok sevilen ve satılan baklava türü fıstıklı olanı. Öte yandan baklavanın isteğe göre kestanelisi de meyvelisi de yapılabilir ama asıl baklava fıstıkla yapılanıdır.

Baklava nasıl saklanır?
Baklava kuru ve serin, 10 derece sıcaklığında saklanır. Çok sıcak ve rutubetli yerlerde buzdolabının alt kısmına konulması tavsiye edilir.

 

Görüş,Öneri ve Şikayetleriniz İçin..

Tel : (212) 476 40 00